På paddleboard med kollegaerne til skønne oplevelser

Paddleboarding på Roskilde fjord

Sjove oplevelser med kollegaerne på og i vandet

Paddleboarding, også kendt som Stand Up Paddling eller SUP, er blevet ekstremt populært på ganske få år og er en af sommerens foretrukne vandsportsaktiviteter, langs de danske kyster og strande. 

Paddleboarding er en oplagt mulighed for at komme væk fra arbejdsmiljøet, og være på sammen med kollegaerne på en sjov og udfordrende måde. Skift arbejdstøjet ud med en våddragt og få en fed oplevelse sammen, I kan snakke om i lang tid efter. Alle kan være med og der er garanti for en sjov fælles oplevelse, der giver et smil på læberne for de deltagende. 

Alt efter jeres erfaringer og lyster har vi forskellige aktiviteter, der kan passe til jeres niveau og interesser. Læs mere om mulighederne nedenfor: 

Indtast kontaktoplysninger her så bliver du ringet op indenfor 24 timer på hverdage.

paddleboard firmaarrangement kursus

Paddleboard introkursus

Det altid sjovt at lære nye ting i fællesskab og have en succesoplevelse sammen.

Hvis størstedelen ikke har prøvet paddleboarding før, anbefaler vi at I vælger vores Paddleboard intro kursus tur. 

Vi starter hvor alle kan bunde og her vil I blive undervist af en uddannet og erfaren instruktør. I lærer om korrekt brug af udstyr, hvordan I kommer sikkert ud og hjem igen, balance og vendeteknikker. På turen giver vi jer en masse tips og tricks, til hvordan I kan bevæge jer rundt på boardet. 

Derudover er der også masser af tid til at i kan komme ud afprøve alt det I har fået lært.

SUP challenges

Her betyder korrekt teknik mindre end grin og en god oplevelse. Hvis I har lyst til sjov og spas, har vi spil og andet sjovt vi kan introducere jer til, som kan sætte rammerne for en sjov dag med kollegaerne. 

De forskellige konkurrencer og lege bringer med garanti latter og smil frem hos de deltagende og er garant for en sjov dag på vandet. 

Ude på vandet er det nemt at glemme omverden og bare have det sjovt med dem der er omkring en. Derfor er dette oftest en befriende og dejlig oplevelse for alle.

Paddleboard firmaarrangement i Roskilde
Paddleboarding firmaarrangement i Roskilde


Nationalpark paddling

Hvis flertallet har prøvet paddleboarding før tilbyder vi også muligheden for at I sammen med en instruktør kan padle en hyggelig og smuk tur på Roskilde Fjord, evt. med et frokoststop eller en kaffepause. Nationalpark paddling er en sikker vinder til en skøn aktivitet, der kan nydes af alle.  Undervejs på turen kan I mærke befrielsen det er at stå på et paddleboard, og nyde oplevelsen fuldt ud, mens I stille glider gennem vandet. 


SUP Yoga

Ro, fokus og mod, er Yoga på et paddleboard og det er altid et hit til et firmaarrangement.  

Her bliver boardet jeres flydende yogamåtte. I kommer til at ligge og sidde på brættet og udøver asanas (kropsstillinger) samtidig med, at I har øget fokus på balancen og på vejrtrækningen. I får bedre balance i jeres krop og jeres sind og en god kontakt til vandet. SUP yoga udfordrer jeres balance, mod og muskelkontrol! – En sjov og anderledes aktivitet – og det sker meget sjældent at nogle falder i vandet.

SUP Yoga i Roskilde

Overraskende fed tur! Du bliver trygt sat ind i funktioner og udstyret. Vi blev guidet og fik den dejligste tur på vandet. Skal klart prøve det igen og kan stærkt anbefale, at kaste sig ud i det.

Godt udstyr, dygtig underviser - vi fik super undervisning! Og da kurset var færdigt, kunne vi fortsætte på SUP'en i 2 timer ekstra ... virkelig luksus. God dag - og bestemt ikke sidste gang, vi kommer forbi

Outdoor Adventures var nemme at kommunikere med og sørgede for, at vi fik en super oplevelse! Vi sov i tippi i en enkelt nat, og det var det hele værd. Vi vil bestemt prøve nogle af deres andre tilbud i fremtiden.

Tak for en hel perfekt kajakoplevelse. Vi var 5 der skulle ud at sejle kajak på egen hånd og 3 havde aldrig prøvet det før. Vi fik en fin gennemgang af udstyr og teknik, så vi alle følte os trygge, inden vi skulle på vandet. Omgivelserne er helt perfekte, og der er mulighed for at sidde og nyde sin medbragte frokost bagefter. Absolut ikke sidste gang.

Mine to drenge og jeg har netop haft et SUP kursus i Roskilde havn. Det var super hyggeligt, informativt og i en god atmosfære. Kan helt sikkert anbefales ligegyldigt niveau.

I took the beginner's kayak course which included a nice tour around the fjord while learning some basic techniques. Had a great time and a lot of fun!

Vi havde to fantastiske timer med Lars, han er super dygtig til at forklare og en meget tålmodig mand😊. Jeg giver min bedste anbefaling til Lars .

God tilrettelagt tur. Fantastisk guide og de skønneste steder at vandre. Kan klart anbefales.

Super fin IPP2 weekend kajakkursus.

Fantastisk aften i kajak på fjorden .. god lille gruppe med super instruktør. God og behagelig kajak at ro i. Og selvfølglig smukt sted at ro..

Fantastisk tur, med hyggelige input om historie, facts mm fra vores guide. Absolut en anbefaling herfra 👍

Amazing place for water tours. Helpful and professional

Vi havde en god intro til vores første kajak-kursus. Vi følte os trygge ved Lars’ instruktion og følgeskab på Roskilde Fjord. En skøn eftermiddag i det vådeelement. Kan bestemt anbefale Outdooradventure som arrangør og udfører.

Skønt, lærerigt, hyggeligt, og sjovt SUP kursus, kan absolut anbefales

Super godt tilrettelagt kajak kursus i 2 dage

Jeg deltog i Intro til SUP-board. Godt kursus med gode instruktioner og råd. God og rolig instruktør, der havde styr på alle sine kursister. Gør jeg gerne en anden gang igen.

Dejlig gåtur fra Vikingeskibsmuseet til Hertadalen i Lejre. Vejret var gråt med lidt dryp.. men solen skinnede inden i. Skønne omgivelser. Fint tempo. Lækker anretning på Hertadalen. Ikke mindst i gode hænder hos Lars fra Outdoor Adventures. Dejlig måde at bruge sin lørdag på.

Stor fleksibilitet ved både udlevering og aflevering. Kajakker af god kvalitet. Nem og overskuelig hjemmeside.

Rigtig fed oplevelse. fra start til slut havde Lars og Fjorlandet Outdoor styr på tingene, og alle i virksomheden havde alle en super sjov og lærerig dag. Stor anbefaling herfra.

Super god og sjov intro til SUP med dygtig og professionel instruktør. Jeg vil helt sikkert anbefale andre at prøve.

Genialt at leje en kajak, når vejret er til en tur på fjorden, og man har tid og lyst til netop det. Super nem booking og hjælpsom betjening på stedet. Afslappende og sjov tur på vandet i det smukke sommerland.

Super tur på fjorden i dag. Kajak og tilbehør fungerede perfekt.

Lars er en sød, super kompetent og meget tålmodig instruktør. Han har et godt overblik 😊 Kan varmt anbefale at tage kurset og lære grund teknikkerne. Super godt kursus 🤗

Nu har jeg været med på flere af Outdoor Adventures vandre ture og de er altid super godt tilrettelagt og med guider der ved en masse spændende ting om det område man vandre i. Der er en rigtig go kommunikation fra Lars, så man har fuldstændig tjek på mødetid/sted, samt gode råd om påklædning og fodtøj.Stor anbefaling herfra👍

Vi kan kun give den aller bedste anbefaling til SUP til en polterabend! Det var så sjovt, og noget alle kan være med til. Lars og Laurits var gode til at forklare, vise og meget hjælpsomme, vi følte at timerne fløj afsted. Fede omgivelser, søde og rar instruktører, har ikke en finger at sætte på oplevelsen!

Fed oplevelse på Paddelboards. God og hyggelig instruktør.

Lars var en rigtig god instruktør på det 2 timers paddleboard intro, som vi havde. Han fortæller og forklarer på en god måde og bevarer overblikket. Det var nogle gode timer, som bestemt var lærerigt og kan anbefales

Jeg gik med på en vandretur Roskilde-Frederikssund. Vi gik ved kysten så meget som muligt, og det var skønt ikke selv at skulle finde vej eller have madpakke med. Jeg kunne godt have brugt lidt mere info om det vi passerede, både kultur og natur. Alt i alt en dejlig tur, både pga guiden Lars, de andre deltagere og ikke mindst dejligt forårsvejr. Mange tak for turen.

En supergod instruktør og en god eftermiddag på vandet. Fik meget ud af kurset

Hadde en fin padle tur, slutten av turen brukte jeg til og trene/bade med kajakken i det fine været. Takk for turen.

Super oplevelse. Kyndig og professionel. Vi havde den bedste oplevelse og lærte hurtigt at komme op på vores paddleboards og havde nogle skønne timer. Kan i den grad anbefales.

Super IPP2 kursus ved Vigen i Roskilde. To sjove dage, hvor vi følte os i trygge hænder hos instruktøren Lars. Kan varmt anbefales!

En supergod instruktør og en god eftermiddag på vandet. Fik meget ud af kurset

Jeg fik mit kajakkursus som en fødselsdagsgave, og bortset fra en større personlig udmattelse fungerede alt fint. Udstyret var i orden, instruktøren i top. Jeg kan ikke finde noget at sætte en finger på. Forslag: Kajakkortet burde indgå i prisen, ligesom hos Padi, og så tror jeg, at en fælles kop Outdoor-kaffe kan betyde meget for energiniveauet ud på dagen.

Tak til Lars for super kyndig vejledning, tålmodighed og hjælp. Det var en helt igennem fornøjelse.

Professional instruktør der var god til at forklare og gøre det til en positiv oplevelse. Vi havde nogle sjove timer og vil helt sikkert komme igen - Tina & Mia

Vores tur på paddelboard var helt fantastisk kan kun anbefale det til alle at prøve ung som gammel er dette en sport som mange vil elske det gør jeg ihvertfald 👍 super god instruktør meget tålmodig og god til at lære fra sig tak for dig hilsen Tina og Jørgen Hansen

Fantastisk sted. Vi var der med vores børnebørn på 6 og 9 år. De, og vi, elskede det. Næste år vil de gerne afsted 2 eller 3 nætter. Skønt at bo i telt, og maden var så god.. Alt i alt en stjerne god oplevelse. Tak for det😃👏👏

Var på paddleboard kursus i går på Roskilde Fjord for at finde ud af om Paddleboard er noget for mig. Det var en super oplevelsem med en god og professionel instruktør. Efter to timers koncentreret undervisning, er jeg er klædt på til selv at tage ud på et lejet board fra Outdoor Adventures eller købe mit eget board. Tak for en god oplevelse i det skønneste vejr og den smukkeste natur.

Vi havde nogle rigtigt gode timer, hvor alle i familien kunne deltage på lige vilkår. Fra at ingen af os stort set havde været i nærheden af et board, blev vi alle 4 i løbet af bare 1 time i stand til at sejle en mindre tur 🙌 Super god intro til både board og forholdsregler på vandet. Kan varmt anbefales.

Dygtig, rolig og meget tålmodig instruktør. Jeg fik en god oplevelse, selvom jeg måtte stoppe på kurset efter 1 1/2 time, da jeg ikke havde mere energi., det var min egen skyld. Tak for en super oplevelse😉Venlig hilsen Tina

Lars er en sød, super kompetent og meget tålmodig instruktør. Han har et godt overblik 😊 Kan varmt anbefale at tage kurset og lære grund teknikkerne. Super godt kursus 🤗

Godt IPP2 kursus, meget kompetent instruktør som også havde godt kendskab til lokalområdet. Kan varm anbefales!

Var på paddleboard kursus i går på Roskilde Fjord for at finde ud af om Paddleboard er noget for mig. Det var en super oplevelsem med en god og professionel instruktør. Efter to timers koncentreret undervisning, er jeg er klædt på til selv at tage ud på et lejet board fra Outdoor Adventures eller købe mit eget board. Tak for en god oplevelse i det skønneste vejr og den smukkeste natur.

Jeg har været på kajak kursus og oplevede et veltilrettelagt kursus med udstyr der var i orden og en dygtig instruktør

Vi tog et introduktionskursus til paddleboard og det var en helt igennem fantastisk oplevelse! For nogle, der ikke har prøvet det før, bliver man sat godt ind i tingene, og instruktøren var god til at guide. Samtidig kan man nyde udsigten over hele Roskilde fjord 😊

God og tryg introduktion til kaja, tak for det

Jeg har deltaget i kajak-intro ved Claus - han får de varmeste anbefalinger herfra. Vi havde 3 dejlige timer på vandet - og lærte samtidig en masse.

Vi havde tre fantastisk timer på Roskilde Fjord - vi fik en grundig introduktion og fik lavet en masse øvelser i kajakken. Varmeste anbefalinger!

Vejleder Lars var en glimrende guide på vores tur gennem Skjoldungernes Land i det dejlige forårsvejr. Under starten blev vi tilbudt en lidt længere tur, så vi også kom gennem Boserup Skov langs Kattinge Vig, og de fleste nikkede ja, så sådan blev det. Ved starten og på vejen rundt fik vi orientering om Skjoldungerne, samt alle de lokale seværdigheder - alle med et lille hvil på den lange tur som kom op på næsten 20 km. En forbedring ville være at undgå transportstykket langs en befærdet landevej. I stedet kunne man måske gå lidt tilbage efter frokosten og sejle retur med den lille trækfærge, og derefter stikke nordpå op mod Boserup Skov. Alt i alt en rigtig godt tur med hyggelige deltagere.

Kombinér en paddleboard tur med en af vores andre aktiviteter

Vi har god erfaring med at kombinere flere af vores firmaarrangementer, til et fuldendt firmaarrangement. Se derfor gerne vores andre firmaarrangementer eller tag en snak med os, om hvordan vi sammen kan skabe den helt rigtige oplevelse for jeres gruppe.

Det praktiske:

 

  • Uddannet og erfaren instruktør 
  • 1 instruktør pr. 8 deltager til “Paddleboard intro kursus”
  • 1 instruktør pr. 10 deltager til “SUP challenges” & “Nationalpark paddling”
  • Alt nødvendigt udstyr: Paddleboard, padle, våddragt, svømmevest mm. 
  • En sjov og aktiv oplevelse i naturen
  • Masser af fællesskab og smil på læben

     

Vi glæder os til at byde jer velkommen udenfor!

Indtast kontaktoplysninger her så bliver du ringet op indenfor 24 timer på hverdage.