Ren nydelse & #fællesøjeblikke med kollegaerne.
God og nem kommunikation med Lars! Fine kajakker. Vi havde en skøn dag på vandet. Kommer gerne igen 🙂
Super god oplevelse. Lars er en dygtig instruktør og jeg følte mig tryg og lærte ret meget på 2 timer. Kan klart anbefales
Perfekt oplevelse. Nem booking, selvom vi kom lidt for sent fik vi stadig fire timer med kajakkerne, og Lars var flink til at hjælpe!
Intro-kursus: Super godt begynder-kursus. Det giver en rigtig god introduktion som er grundig og letforståelig. Fint med 2,5 time på vandet, når det nu er første gang. IPP2 kursus: weekendkursus med lidt flere udfordringer. Det var både sjovt og lærerigt. Alle der kan svømme kan være med.
Deltog i Kajakkursus IPP2 over en weekend i august 2026. Kurset var vel tilrettelagt og instruktøren Lukas var fantastisk god. Vi kæmpede noget med vejret men Lukas fandt gode løsninger og benyttede lejligheden til at lære os hvordan man læser vejret og reagerer. Alt i alt meget tilfreds med kurset.
Fantastisk kajakkursus! Lars er utrolig kompetent og forstår at tilpasse kurset, så det passer til alle deltagere.
Vi ringede til Lars for nogle dage siden og han rådede os til at vente lidt pga. vejr og vind. Idag så vejret bedre ud og vi ringede til Lars kl 8:30 for at booke 3 kajakker. En time senere stod de klar til os, og vi havde en god tur på vandet. Super god service og vejledning. Helt sikkert et sted vi vil komme tilbage til igen og igen.
Alle der er nysgerrige på at sejl i havkajak bør melde sig til et 3 timers kursus hos Outdoor Adventures. Super oplevelse.
Hadde en fin padle tur, slutten av turen brukte jeg til og trene/bade med kajakken i det fine været. Takk for turen.
Hej Lars Jeg bruger min søns Google konto til at svare, da jeg ikke har en sådan, og ej heller er bruger af Facebook. Bh Thomas Kurset var perfekt, det indeholdt præcis det jeg håbede og forventede at lære om kajak. Instruktionen var omhyggelig og fyldestgørende. Tak for en rigtig god dag på vandet. Bh Thomas
Det var rigtig godt! Tydelige instrukser på begynderniveau. Vejret var fantastisk så vi var heldige og havde nogle skønne timer på fjorden
En rigtig god intro til kajaklivet 🛶 I dag var vi på et 3-timers intro-kursus i kajak på Roskilde Fjord, og det var virkelig en god oplevelse! Jeg var ret spændt inden, da jeg aldrig havde siddet i en kajak før. Min kæreste ror meget i kano, så han havde nok en lille fordel fra starten, mens jeg var helt nybegynder. Der var lidt vind på vej ud, og en del mere på vej tilbage, så vi fik virkelig mulighed for at mærke kajakken og lære, hvordan man håndterer den under forskellige forhold. Vi blev introduceret til en masse nyttige teknikker og metoder til at manøvrere kajakken, og jeg kunne mærke, at jeg blev mere og mere tryg, jo længere vi kom ind i kurset. Jeg har dog stadig lidt udfordringer med at komme elegant ud af kajakken 😅 Men øvelse gør vel mester! Grunden til, at vi valgte kurset, er, at vi næste år skal til Vancouver Island, hvor vi har mulighed for at købe en kajaktur, hvor man sejler blandt spækhuggere. Det ville vi gerne være ordentligt forberedte på, så vi ikke står derovre og tænker: “Hvad pokker gør vi nu?” 😅 Efter dagens kursus er vi kun blevet endnu mere motiverede, og vi tænker helt klart, at vi skal prøve en af de andre ture, I tilbyder. Vi overvejer både en af jeres 2-timers ture med guide og jeres 16-timers kursus, hvor man også lærer at redde sig selv og andre. Alt i alt var det en rigtig god og tryg introduktion til kajak, med masser af læring og plads til at være nybegynder. Jeg kan klart anbefale intro-kurset til andre, der gerne vil prøve kræfter med kajak – også selvom man aldrig har siddet i en før 🛶😊
Skøn og nærværende oplevelse ved IPP2 kursus hos Outdoor Adventures. Der var go tid, og plads til at få afprøvet teknikker, og instruktøren var go til at lære fra sig, og tålmodighed, selv for en nybegynder som jeg selv. De varmeste anbefalinger herfra.
Fantastisk kajakoplevelse i solen på fjorden. Superstabile kajakker og let roning for gamle og unge- også uden guide. 5 stjerner!
Jeg har hen over sommeren 2025 deltaget i et IPP1 og IPP2 kursus hos Outdoor Adventure i Roskilde fjord. På første kursus var med Lars som instruktør og var super godt og lærerigt og en god stemning hos deltager såvel som instruktør og kurset forløb rigtig godt og gav indblik i brug af kajak, teknikker og værktøjrt til at få optimal gavn, nytte og eventyr ud af denne spændende hobby. stort tak til Lars for dygtig håndtering af deltager og undervisning. IPP2 var ligeledes en stor fornøjelse at detage i på trodt af at det dog kræver stort focus og kan for nogle virke geænseoverskridende da vi trænede rigtig meget selv og makker redning, med kæntringer på dydt vand i alle slags vejeforhold som fjorden bød os i de 2 dage. Det var lærerigt og spændende og vores instruktør Michael gjorde et super flot stykke arbejde for at få alle til at yde deres bedste som team. Stort tak til Michael og Outdoor Adventures for et super kursus
Intenst, hårdt, sjovt og givende IPP2 kajakkursus på en weekend. Instruktøren, Lars var super god til på rolig måde at forklare de forskellige øvelser og give tryghed, selvom det godt kunne virke lidt grænseoverskridende at skulle have hovedet i vand. Kan klart anbefale kurset.
Vi har tidligere lejet Kajakker hos Outdoor Adventures. Det var også godt. Det er ikke sidste gang. Nu var vi af sted på IPP2 Kajak kursus over en lang weekend. Igen har det været en god oplevelse, vi var igennem alle de nødvendige øvelser, først i en løbende øvefase - og til sidst med en kontrol af ind-og udstigning, stoptag, baglænsroning, kantning ... og ikke mindst redningerne, så de sidder. Instruktør havde både overskud og tog tid der var nødvendig i de enkelte øvelser. Så dejligt, at der ikke var en tidsplan - men en plan for hvad vi skulle nå. Mads
Tak for en fantastisk aften i den smukke Roskilde Fjord med god guidning og plads til alle - med og uden erfaring. Meget passende størrelse på holdet.
Vi var på paddleboard kursus d. 24.7. Det var en rigtig god oplevelse. Instruktøren Lars var rigtig dygtig, rar, informativ, og pædagogisk. Vi havde ikke prøvet det før, men kom ret hurtigt op at stå på brættet. Vi kan helt klart anbefale kurset. Vi havde en sjov eftermiddag - og ømme muskler i dagene efter 🙂 Annette
Vi lejede et rigtigt fint og velholdt tagtelt hos Lars. Der var en markise med, hvilket var en bonus vi ikke var klar over. Han skal have stor ros for at være fleksibel ift afhentningstidspunkt og afleveringstidspunkt. Man skal være opmærksom på, at man selv fysisk skal hjælpe til med at løfte teltet op på taget sammen med Lars, hvilket er ret tungt. Er dog sikker på at han godt kan finde en løsning hvis man ikke er i stand til at hjælpe.
A friend and I took the beginner kayak course along with 7 other people we didn't know. We had a great morning with a great instructor (Lars) and learned a lot. We'll definitely be back for more... 🙂
Rigtig fin kajak og dejligt område at ro i. Dog savnede vi et spraydeck som ham der udleverede kajakkerne ikke gjorde opmærksom på var en mulighed og ikke umiddelbart selv kunne finde. Alt i alt dog et par dejlige timer på vandet i en dobbeltkajak.
Super godt begynder kursus. Man lærer mange gode teknikker så man hurtig bliver fortrolig i kajakken. Det hele i et roligt tempo så man får prøvet de forskellige teknikker flere gange.
Jeg havde en rigtig god oplevelse med kajak begynderkurus hos Lars. Stemningen var fantastisk hele vejen og han var både rigtig god til at lære fra sig og holde øje med ens teknikker, samtidig med at give plads til prøve sig frem selv. Alt i alt fik jeg super meget ud af kurset og vil med glæde komme tilbage en dag!
Dygtig, rolig og meget tålmodig instruktør. Jeg fik en god oplevelse, selvom jeg måtte stoppe på kurset efter 1 1/2 time, da jeg ikke havde mere energi., det var min egen skyld. Tak for en super oplevelse😉Venlig hilsen Tina
Vi havde et utroligt vellykket firmaarrangement hos Outdoor Adventures. Vi lavede nogle sjove og gode teambuilding øvelser på land, alle kunne være deltagende i. Vi lavede senere mad over bål, som også fungerede rigtig godt i de dejligste omgivelser ud til Roskilde Fjord. Vi kan varmt anbefale Outdoor Adventures til andre, der ønsker at lave aktiviteter lidt ude i naturen kun tre kvarters kørsel fra København.
Fantastisk oplevelse. rigtig god instruktør med både teori på land og på vandet. God tid til at prøve forskellige teknikker og tid til selv at sejle lidt videre bagefter. Kan klart anbefales.
I found it a little hard to find. Once there it went ok. The person giving us the equipment was busy with a group, we kind of felt in the way and not sure what to do. We carried our own kayaks down to the water, so make sure you're strong enough as it was down some steep steps. Instructions were minimal as it was one of our first times. We got 2 hours. It was enough with the wind. Carried the kayaks back and paid. It was simple enough but we felt we were bothering the guy there. 250kr it wasn't too bad. So 4 stars. 5 if the service had been there.
Professionelt hele vejen igennem. Gode forklaringer. Nemme instrukser og godt flow imellem øvelser og teori. Hvis noget skulle forbedres, kunne det være mere repetitivt med metoder og teknikker. Der er meget der skal huskes, men det kommer jo med tiden. Fuld ud tilfreds 💪
Jeg deltog i et begynderkursus i kayak hos Lars, hvilket var en god oplevelse. Man ankommer lidt før kurset begynder, som en form for tjek-ind. Når kurset begynder får man en hurtig introduktion til kayaken og det relaterede udstyr. Herefter er det ud på vandet og afprøve det man har lært med forskellige øvelser spredt ud over turen.
Mega fedt at prøve havkajak! God grundig gennemgang, og fuld opmærksomhed på alle ude på vandet. Bestemt ikke sidste gang!!
Jeg kan absolut anbefale Outdoor Adventures kajakkurser. Både begynder og IPP2 har været en fornøjelse. Vi har lært en masse og nydt de smukke omgivelser undervejs.
Rigtig sjov og lærerig oplevelse med SUP introkursus, med god introduktion til sikkerhed og teknik. Bagefter der var masser af tid til at øve sig, i de dejligt trygge og smukke omgivelser ved Roskilde fjord. Kan varmt anbefales
Vi havde for nylig booket Outdoor Adventures til et firmaarrangement med havkajaktur på Holbæk fjord, og det var en fantastisk oplevelse! Først og fremmest var Lars, vores guide utroligt kyndig og venlig. Han gav os grundig instruktion om sikkerhed og teknik, hvilket gjorde os trygge på vandet, selvom vi var nybegyndere. Turen var velorganiseret, og udstyret var i god stand, hvilket gjorde hele oplevelsen problemfri. Holbæk fjord er virkelig smuk, og at udforske den i kajak var en unik måde at opleve naturen på.
Mit første møde med en kajak hos Lars fra Outdoor Adventures, det var en rigtig god oplevelse. Lars er en dygtig instruktør som med sit behagelige væsen og stor dygtighed fik os til at føle os "gode". Jeg kan varmt anbefale dem.
En overnatning i Nationalpark Skjoldungernes Land er ikke som andre oplevelser og kan se ud på flere måder. Men når rammerne for oplevelsen er et knitrende bål, den klare danske nattehimmel og lyden af den smukke natur omkring jer – er der altid garanti for en fantastisk oplevelse. Fald i søvn under nattehimlens funklende stjerner, lyt med når fuglene synger morgensang og tag fodbad i morgenduggen, der er faldet i græsset over natten. Her er jeres mulighed for at komme afsted sammen med masser af ro, tid og skønne fælles oplevelser.
Når I vælger at tage på mikroeventyr med overnatning, så vil I opleve naturen fra en hel ny side. Pludselig kan I høre dyrene bevæge sig i nærheden, fornemme livet der begynder når mørket falder på, og I kan mærker stilheden og roen som naturen i Nationalparken giver.
En overnatning i Nationalparken sikrer jer den fulde naturoplevelse og er den perfekte luksus aktivitet med kollegaerne hvis I skal have masser af tid, ro og skønne oplevelser sammen. Det er muligt at kombinerer et mikroeventyr med overnatning med flere af vores andre firmaarrangementer.
Vi garanterer en fantastisk oplevelse og REN NYDELSE på mikroeventyr med overnatning.
Vi har god erfaring med at kombinere flere af vores firmaarrangementer, til et fuldendt firmaarrangement. I sammenhænge med mikroeventyret her kan vi anbefale en guidet kajaktur til et af de skønne steder i Fjordlandet. Se derfor gerne vores forslag til andre firmaarrangementer eller tag en snak med os, om hvordan vi sammen kan skabe den helt rigtige oplevelse for jeres gruppe.
Vi glæder os til at byde jer velkommen UDENFOR
Hvad er Outdoor Adventures?
Outdoor Adventures er din partner til successfulde firmaevents og oplevelser i Nationalpark Skjoldungernes Land. Alle oplevelser skabes af lokale guider og instruktører, i samspil med naturen, kulturen, historien og lokale ildsjæle og producenter. På vores vej igennem nationalparken besøger vi lokale steder og får lokale historier. Vi byder på kvalitets oplevelser og kurser i fantastiske rammer.
Vi glæder os til at byde VELKOMMEN UDENFOR
Kontakt
Følg os
Partner med
Vi samarbejder med
Automated page speed optimizations for fast site performance